Midhat Terzić, direktor Sarajevo-osiguranja, opet je izabran za predsjednika Udruženja društava za osiguranje u FBiH. Kompanija, na čijem je čelu, okončala je prošlu godinu na liderskoj poziciji među osiguravajućim društvima u BiH, sa 53,6 miliona maraka premijskog prihoda i 16 posto tržišnog učešća, te s kapitalom od 115 miliona KM.
- Poslovna politika Sarajevo-osiguranja će i dalje biti bazirana na tome da naši osiguranici budu sigurni i zadovoljni, da im nastale štete uredno isplatimo i budemo im siguran oslonac u vremenu krize i neizvjesnosti - kazao je Terzić za "Dnevni avaz".
Prema njegovim riječima, Sarajevo-osiguranje će inzistirati na strogoj primjeni zakona te apelirati na sva javna, ali i privatna poduzeća da zaštite svoje zaposlenike i imovinu jer "kada se dogodi šteta, imovina propada i nepovratno je izgubljena, a ljudi bez zaštite i njihove obitelji dolaze u tešku situaciju".
Vlada FBiH, kao vlasnik 45,48 posto kapitala Sarajevo-osiguranja, najavila je da u 2009. godini planira ostvariti prihod od prodaje izvjesnog broja dionica ovog osiguravajućeg društva. Da li je ovo okončanje privatizacije "na mala vrata"?
- Prema našim saznanjima, planirana je prodaja samo jednog dijela dionica u vlasništvu države, koja bi i nakon te prodaje ostala najveći pojedinačni dioničar Sarajevo-osiguranja. Što se tiče drugih aktivnosti u vezi s privatizacijom, Agencija za privatizaciju FBiH i Ministarstvo finansija FBiH nisu iznosili nikakve nove ideje u vezi s eventualnim pronalaskom strateškog partnera ili nekim drugim vidom okončanja privatizacije u Sarajevo-osiguranju. Mi svakako smatramo da nije pogodan trenutak za nastavak tog procesa - odgovorio je Terzić.
Izlaganje riziku
Na pitanje da li će globalna financijska kriza pogoditi i poslovanje ovog sektora, on je odgovorio da nema mjesta paničnim reakcijama, bez obzira što će ona utjecati na bh. ekonomiju.
- Kriza je veća i duže će trajati nego što je u prvi mah očekivano, a BiH bi mogla proći kroz teškoće s najmanje negativnih posljedica iako sve govori kako nas čeka teška godina. U tom kontekstu, privrednicima bih poručio da rezanje troškova za osiguranje u kriznim vremenima nije mjera štednje nego nepotrebno izlaganje velikom riziku - istakao je Terzić.
|